Ice

(ang. – lód) – ice, jello i liquid to trzy powiązane ze sobą terminy opisujące trzy propozycje kontrolowania odpowiedniego umiejscowienia elementów na stronie WWW. Ponieważ użytkownik przeglądarki internetowej może kontrolować i zmieniać rozdzielczość ekranu i rozmiar okna, twórca witryny musi tak zaprojektować stronę, aby w każdej rozdzielczości strona wyglądała dobrze, a najlepiej identycznie.
Strona typu ice to taka, na której szerokość podstawowej zawartości strony jest ustawiana w pikselach i przysunięta jest do lewej strony ekranu. Taka strona jest zaprojektowana dla danej rozdzielczości i danej wielkości okna, w których wygląda optymalnie. Jeśli rozdzielczość zostanie zmieniona na zbyt wysoką, istnieje ryzyko, że po prawej stronie pojawi się niepotrzebny pusty obszar.
Termin pochodzi od właściwości lodu – jest sztywny i twardy i nie dopasowuje się do naczynia (już po zamarznięciu).

Bardziej wyrafinowani twórcy stron używają czasem kombinacji tabelek lub tabelek w tabelkach, aby kontrolować odpowiednie położenie elementów na stronie, niezależnie od rozdzielczości i rozmiaru okna. Por. jello, liquid.

Post navigation