Microsoft Corporation

Logo Microsoft Corporation– amerykańska firma z siedzibą w Redmont (przedmieście Seattle), największy światowy producent oprogramowania komputerowego. Została założona latem 1975 roku przez – W. H. Gatesa III i P. Allena. Dla Billa Gatesa była to druga firma, którą założył w swoim życiu (Pierwsza nazywała się Traf-O-Data i powstała gdy Gates miał 16 lat). Początkowo nazwa firmy składała się z dwóch członów (Micro-Soft), a po pewnym czasie zmieniono ją na nazwę jednoczłonową (Microsoft). Pierwszym osiągnięciem dwóch przyjaciół było napisanie wersji języka – BASIC na jeden z pierwszych komputerów osobistych – MITS Altair. W 1978 firma, zatrudniająca 15 osób, miała obroty wynoszące 5 000 000 $. Na początku roku 1980 Microsoft wszedł na rynek komputerowych systemów operacyjnych i uzyskując licencję na system operacyjny UNIX, sprzedawał go po dostosowaniu do procesorów 16-bitowych pod nazwą XENIX. Pierwszym nabywcą XENIX`a była firma 3Com powstała w Santa Clara w Californii. W listopadzie tego samego roku Microsoft podpisał z IBM umowę zobowiązującą do opracowania systemu operacyjnego do pierwszego komputera IBM PC. Microsoft sporządził system operacyjny pod nazwą DOS (ang. Disk Operating System), ale podobny system pod nazwą 86-DOS został stworzony już wcześniej przez Seattle Computer. Ponieważ Gates pragnął być jedynym właścicielem DOS`a, wykupił wszelkie prawa do systemu 86-DOS za 50 tysięcy dolarów. Jednak sztandarowym produktem Microsoftu był i jest system operacyjny Windows, którego pierwsza wersja została zaprezentowana w 1983 roku. Innym osiągnięciem firmy Microsoft jest opanowanie dużego sektora światowego rynku oprogramowania biurowego dzięki kolejnym wersjom edytora tekstu Word, Excel, bazy danych Access, pakietu zintegrowanego Works, a także programów komunikacyjnych, w tym umożliwiających dostęp do sieci Microsoft Network i Internet. Kolejną dziedziną aktywności rozwojowej i produkcyjnej Microsoftu, jest rynek multimediów rozpowszechnianych na CD-ROM-ach, DVD i poprzez infostrady. Najważniejszymi produktami na CD-ROM-ach są programy serii Microsoft Home, m.in. .NET
Od połowy lat ’90 Microsoft stracił zaufanie przez oskarżenie go o praktyki monopolistyczne. Sprawa trafiła do sądu, a spowodowana była zintegrowaniem przeglądarki internetowej Internet Explorer do systemu Windows. W ostateczności firma przegrała sprawę, wyrokiem było rozdzielenie Microsoftu na dwie niezależne spółki. Jednak wyrok nie został wykonany z powodu wniesienia w wielu stanach USA apelacji oraz nieuznaniu wyroków przez wielu sędziów stanowych. Jak dotąd nie rozwiązano tego problemu i Microsoft nie poniósł żadnych konsekwencji, mimo udowodnienia winy. W wielu kręgach uważa się, że wyrok nie został wykonany z powodu licznych łapówek prezesa Microsoftu, a zarazem najbogatszego człowieka świata – Billa Gatesa.
Biura i przedstawicielstwa Microsoftu znajdują się w ponad 60 krajach na całym świecie. Akcje firmy notowane są na giełdzie papierów wartościowych Nasdaq pod nazwą MSFT.

Skład Microsoftu w 1978 roku. Rząd górny: Steve Wood, Bob Wallace, Jim Lane. Rząd środkowy: Bob O`Rear, Bob Grenburg Marc McDonald, Gordon Letwin. Rząd dolny: Bill Gates, Andrea Lewis, Marla Wood, Paul Allen.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: microsoft