Pharming lub zatruwanie DNS

– metoda podstępnego uzyskiwania haseł dostępu do internetowych kont bankowych użytkownika. W porównaniu do phishingu, zamiast wysyłania e-maila od fałszywego nadawcy, użytkownicy kierowani są bezpośrednio na fałszywe strony internetowe, nawet gdy wpisali prawidłowy adres lub wybrali daną stronę z kategorii „ulubione”! Pharming może polegać na ataku na serwery DNS, dzięki czemu oszust będzie mógł przekierować internautę wpisującego poprawny adres e-banku na inną stronę. Drugi sposób jest podobny – polega na zainfekowaniu komputera trojanem, który pozwoli przestępcy na dokonanie modyfikacji w lokalnym pliku Hosts (efekt będzie taki sam, jak w przypadku ataku na serwer DNS – wpisanie w przeglądarce określonego adresu URL spowoduje przekierowanie połączenia na inną stronę).

By uchronić się przed pharmingiem zaleca się, by w momencie wprowadzania poufnych danych zawsze zachowywać szczególną ostrożność. Jeżeli na przykład z okna przeglądarki nagle zniknęły symbole bezpiecznego połączenia (np. mała kłódka pasku statusu, litera „s” w „https://” przed internetowym adresem banku) lub gdy strona wygląda inaczej niż zwykle, należy natychmiast przerwać transakcję i zawiadomić bank lub sklep internetowy. Należy również pamiętać, iż w przypadku banków szczególnie podejrzany jest fakt żądania jednorazowych haseł już przy logowaniu. Dodatkowej pewności dostarczy nam kontrola certyfikatu bezpieczeństwa danej strony – wystarczy podwójne kliknięcie na symbol kłódki. Certyfikat musi być wystawiony na oryginalnego operatora danej strony.

Bardzo ważnym jest posiadanie również oprogramowania antywirusowego z aktualną bazą wirusów. To wykluczy możliwość zmiany ustawień na naszym komputerze przez konie trojańskie lub wirusy.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: co to jest pharming, pharming słownik, zatruwanie DNS, pharming definicja, słownik pharming