Budowa i zasada działania napędu CD i DVD

Budowa i zasada działania napędu optycznego CD/DVD/HD-DVD/Blu-Ray

Napęd CD/DVD ma za zadanie odnalezienie i odczytanie danych przechowywanych w postaci zagłębień na płycie CD lub DVD. Biorąc pod uwagę fakt, jak małe zagłębienia używane są do zapisu danych, można śmiało stwierdzić, że napęd dysków optycznych jest bardzo precyzyjnym urządzeniem. Napęd zawiera 3 zasadnicze elementy:

  • silnik napędzający płytę – silnik ten precyzyjnie kontroluje ilość obrotów płyty w ciągu minuty, wahającą się od 200 do 500, zależnie od obszaru, z jakiego odczytywane są dane (im bliżej środka, tym płyta kręci się szybciej)
  • laser i soczewka lasera – odpowiedzialne za odczyt danych
  • mechanizm poruszający ramieniem lasera pozwala na podążanie lasera wzdłuż ścieżki z danymi. Silnik krokowy, użyty do napędzania ramienia umożliwia wykonywanie bardzo małych ruchów lasera.
  • Głównym zadaniem napędu jest skupienie strumienia lasera na ścieżce danych na płycie. Wiązka lasera przechodzi przez poliwęglową warstwę płyty i odbija się od następnej, aluminiowej warstwy, po czym trafia na detektor, który wykrywa zmiany w świetle. Zagłębienia na płycie inaczej odbijają promień lasera niż płaskie powierzchnie bez zagłębień, toteż detektor może jednoznacznie stwierdzić czy na płycie w danym miejscu znajduje się zagłębienie, czy też nie. Każde zagłębienie interpretowane jest jako 1, zaś brak zagłębienia jako 0. Kolejno odczytane pity tworzą bajty danych, przekształcane w pliki lub muzykę.

    Użytkownicy trafili tutaj szukając: budowa napędu optycznego, budowa napędu cd, budowa odtwarzacza dvd, budowa dvd, napęd cd dvd, napęd CD, budowa napędu dvd, napęd optyczny budowa, budowa odtwarzacza cd, napęd cd/dvd