NTFS

(ang. NT File System lub New Technology File System) – system plików, którego system operacyjny Windows NT używa do przechowywania plików na dysku twardym. NTFS jest odpowiednikiem systemu plików FAT i HPFS. Mimo to NTFS oferuje pewną liczbę ulepszeń względem tych dwóch w dziedzinie osiągów, rozszerzalności i bezpieczeństwa.

Cechy systemu plików NTFS:

  • korzystanie ze schematu katalogów typu B-tree do przechowywania ścieżek do klastrów;
  • informacje o klastrach plików i inne dane przechowywane są w każdym klastrze, a nie w zarządzającej nimi tablicy (tak jak to było w systemie FAT);
  • obsługa bardzo dużych plików (powyżej 264 lub w przybliżeniu 16 trylionów bajtów!);
  • kontrola dostępu do plików dzięki ACL;
  • łączenie plików przez kompresję;
  • obsługa nazw plików kodowanych w systemie Unicode;
  • obsługa długich nazw, jak również krótkich w systemie 8.3;
  • bezpieczeństwo danych na wymienialnych i stałych dyskach.Jak działa system plików NTFS:
    Kiedy dysk jest sformatowany, całe dostępne miejsce na dysku podzielone jest na partycje. Na każdej partycji system operacyjny przechowuje informacje o plikach składowanych na tych partycjach. Każdy plik jest przechowywany w jednym lub więcej klastrach o różnych wielkościach. System NTFS pozwala na tworzenie klastrów o wielkości od 512 bajtów do 64 KB. Windows NT ustala wielkość klastra zależnie od wielkości dysku lub partycji. Np. na dysku o pojemności 4 GB, rozmiar klastra będzie wynosił odpowiednio 4 KB. Zauważ, że klaster jest niepodzielny, więc plik o wielkości 5 KB będzie zajmował 2 klastry – jeden całkowicie, drugi jedynie po części (nie będzie mógł być uzupełniony danymi z innego pliku, zatem 3 KB będą zmarnowanym miejscem na dysku). Wybór rozmiaru klastra powinien być podyktowany wyborem odpowiadającej nam potrzeby – zatem mamy wybór pomiędzy większą pojemnością a większą wydajnością dysku. Generalnie, używając NTFS większe dyski mają większą domyślną wielkość klastra zakładając, że użytkownik będzie potrzebował większej powierzchni dysku kosztem mniejszej wydajności.
    Kiedy dowolny plik zostanie utworzony w systemie NTFS, informacje o nim zapisywane są w specjalnym pliku zwanym Master File Record (MFT). Zapis w MFT używany jest do lokowania rozproszonych klastrów danego pliku. NTFS próbuje odszukiwać pewną ciągłą przestrzeń na dysku, która może pomieścić całość pliku. Każdy plik w systemie NTFS zawiera, oprócz samych danych, również opis atrybutów (tzw. metadane).
  • Informatyk:

    Zobacz komentarze (1)

    • Windows Phone 7 ma chyba ciezki start na rynku. Producenci satmrfonow maja do niego wiele uprzedzen, a kolejne wpadki nie pomagaja jego popularnosci. Czyzby Microsoft pod rzadami Ballemra mial sie co raz gorzej. Nad systemem pracuje mnostwo ludzi, jezeli oni dopuszczaja do tego, ze poprawka przygotowujaca system do aktualizacji powoduje tyle bledow, az strach pomyslec co bedzie jak zaczna pojawiac sie te wlasciwe aktualizacje.