Widget lub widżet

[czytaj: widżet] – widget ma wiele znaczeń:

1) element graficznego interfejsu użytkownika mający umożliwić interakcję programu z użytkownikiem lub element pełniący rolę dodatkowego gadżetu. Widgety pojawiły się pierwszy raz w systemie operacyjnym Mac OS X. Potem widgety pojawiły się w systemach unixowych i Windowsach. Widgetem może być okno dialogowe, pasek menu, pasek narzędzi, pasek stanu, suwak (scroll), przyciski (np. OK, Anuluj), menu rozwijalne, , pasek postępu, lista rozwijalna, pole tekstowe, zakładka (w okienku dialogowym i przeglądarce internetowej), karta przeglądarki internetowej itp.

2) Dodatkowy gadżet obecny w systemie, który pełni specjalną funkcję, np. widżety w Windows Vista w postaci paska z gadżetami (z zegarem na czele) umiejscowionego na pulpicie.

Jeden z widgetów na pulpicie w Windows Vista (zaznaczony na czerwono)

Jeden z widgetów na pulpicie w Windows Vista (zaznaczony na czerwono)

Widżety pojawiły się również m.in. w przeglądarce internetowej Opera. Małe okienka przeglądarki ulokowane na pulpicie mogą wyświetlać pobrane z internetu informacje jak prognoza pogody, zawartość naszej skrzynki e-mailowej, wiadomości z serwisu informacyjnego, zegar etc.

2) Widget do element umieszczony na stronie internetowej, który wzbogaca ją o dodatkowe funkcjonalności, np. wyświetla aktualną prognozę pogody, wyświetla najnowsze newsy z serwisu informacyjnego, umożliwia przeszukiwanie strony z wykorzystaniem wyszukiwarki Google, pokazuje wpisy dotyczące danej strony na Facebooku itp. Za widget uważa się każdy gadżet, który pobiera informacje lub wykorzystuje funkcje dostępne na innych stronach z poziomu strony z widgetem.

3) Gadżet lub element pełniący jakąś funkcję, wykorzystywany w platformie blogowej WordPress.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: organizacja pulpitu, widget slownik, widget słownik, zegar na pulpit, widget, prognoza pogody na pulpit komputera, pogoda google na pulpit, obrazy do windows vista, konektor lub widżet, widget czy widżet

Post navigation