Porady: Wybieramy drukarkę – laserowa czy atramentowa?

Tusze do drukarek atramentowych

Drukarka laserowa ogromnie różni się od drukarki atramentowej. Jej główna widoczna różnica jest w jakości drukowania. Wystarczy porównać oba druki i od razu widać, że drukarka laserowa robi to dokładniej, widać więcej szczegółów i zużywa się inną ilość tuszu.

Drukarki laserowe cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ drukuje się o wiele szybciej, a przede wszystkim jest to bardziej ekonomiczne. Porównując obie drukarki do siebie, koszty wydają się bardzo duże. Wprawdzie na początku tego nie widać ponieważ cena drukarek może być podobna, ale po dłuższym czasie więcej walorów staje po stronie drukarki laserowej. Toner wymienia się raz na pół roku lub dłużej, w zależności od ilości kartek codziennie wydrukowanych. Natomiast tusze do drukarek zwykłe nie są tak pojemne i trzeba je znacznie częściej napełniać. Poza tym zawsze jest obawa i niestety duże prawdopodobieństwo, że tusz się uszkodzi, wyleje i zaleje drukarkę. W takim wypadku jest ona do naprawy lub wyrzucenia, a pieniądze znowu trzeba wydać na nową drukarkę. Nie ma tak mocnych zabezpieczeń, jak w drukarce laserowej ponieważ wszystko tam funkcjonuje bardziej cyfrowo.

Jedyne na co trzeba zwracać uwagę to czyszczenie drukarki od wewnątrz, ale tym zajmują się specjaliści. Firmy kupują częściej drukarkę laserową również dlatego, że szybciej drukuje. W ustawieniach można dokonać potrzebnych parametrów i tym samym okazuje się, że w minutę drukarka laserowa wykona zadanie o wiele szybciej. Sam wygląd wydruku jest bardziej profesjonalny, a jeśli trzeba podkreślić szczegóły, to drukarka laserowa doskonale to wykona – widać to przede wszystkim na wydrukowanych papierach specjalnego przeznaczenia, które są bardzo delikatne na wszelkie błędy i zalanie tuszem. Drukarka atramentowa nie poradzi sobie, ponieważ są miejsca, gdzie trzeba użyć znacznie mniejszą ilość tuszu. Nie tylko wykorzystywane jest to w poligrafii ale również w branży elektrotechnicznej kiedy trzeba wydrukować drobne szczegóły – im cieńszy papier tym więcej zalet w tym wypadku ma drukarka laserowa, bo dobiera sobie ilość tuszu. Na dłuższą metę okazuje się że toner jest bardziej ekonomiczny niż tusz do drukarki atramentowej.

W drukarce laserowej również jest więcej ustawień i możliwości, a także doskonale sprawdza się w branży technicznej. Ma coraz więcej zwolenników, a jej postęp powoduje, że w przyszłości będzie można wydrukować przedmioty w jakości 3D. Drukarkę atramentową warto kupić jedynie do celów domowych, kiedy raz na jakiś czas potrzeba coś wydrukować, natomiast do codziennego stosowania różnorodnych wydruków jak też w firmie, bardziej optymalna jest drukarka laserowa. Trzeba również pamiętać o jakości papieru kupowanego do danej drukarki, ponieważ laserowa wymaga papieru lepszej jakości. Warto też zwracać uwagę na markę drukarki i czasem lepiej dodać funduszy a mieć drukarkę na wiele lat. Drukarka laserowa jest również o wiele cięższa niż atramentowa ponieważ jej wielkość jest znacząca. Ma o wiele bardziej skomplikowany system wewnętrznych urządzeń, które pracują po włączeniu.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy pomocy sklepu Magusz.com.pl – tusze to tonerów i drukarek, sprzęt komputerowy.