Sneaky redirect

– strony internetowe tworzone specjalnie dla silników wyszukiwarek internetowych. Stąd pojawiają się one dość wysoko w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek (zwłaszcza tych wyszukiwarek, których algorytmy są mało odporne na zabiegi spamerskie). Przy kliknięciu stron typu „sneaky redirect” użytkownik zostaje przeniesiony na kolejną stronę internetową (najczęściej jest to strona afiliacyjna lub ściśle sprzedażowa), która zapewne go nie zainteresuje. Sneaky redirect są typowym spamem w wyszukiwarkach internetowych.
Zazwyczaj strony takie działają tylko w Internet Explorer (przekierowywując użytkownika do ładnie wyglądającej strony firmowej). Użytkownicy pozostałych przeglądarek (np. Firefox czy Opera) widzą zazwyczaj spamerską brzydką stronę, którą widziały roboty wyszukiwarek. Często stosowany jest cloaking.

Tworzenie Sneaky redirect jest niezgodne z wytycznymi wielu wyszukiwarek i nie nadają się do tworzenia zaplecza do pozycjonowania gdyż ich żywot jest w większości przypadków bardzo krótki. Wynika z faktów, iż silniki wyszukiwarek są coraz lepsze i coraz bardziej odporne na nieetyczne zabiegi pozycjonerskie, ręczna weryfikacja stron przez pracowników wyszukiwarek powoduje usunięcie strony z indeksu, a konkurencja nie śpi i zgłasza nieetycznie pozycjonowane strony co powoduje szybki ban w wynikach wyszukiwania.