Creative Labs

Logo firmy Creative Labs

Logo firmy Creative Labs

– Creative Labs to światowy lider w produkcji kart muzycznych, a także innego sprzętu multimedialnego jak głośniki, karty graficzne, napędy CD-ROM i DVD, kamery internetowe, cyfrowych odtwarzaczy MP3, urządzeń do komunikacji i wideokonferencji itp. Najbardziej znanym produktem firmy jest seria kart muzycznych SoundBlaster.

Historia firmy i rozwoju kart dźwiękowych
1981Sim Wong Hoo zakłada firmę w Singapurze. Jego marzeniem było, aby pewnego dnia komputer osobisty, który wówczas pojawił się właśnie na rynku, mógł generować dźwięki, mówić, a nawet odtwarzać muzykę z jakością hi-fi. Nazwał on swoją firmę „Creative Labs”, aby podkreślić związek pomiędzy twórczą pracą i projektowaniem.

1987 – po kilku latach badań Creative Labs wprowadza na rynek „Creative Music System – C/MS”, 12-głosowy syntezator stereofoniczny. Do produktu dołączono kompleksowy zestaw oprogramowania: C/MS Composer, C/MS Intelligent Organ i C/MS Multimedia Presenter.

1989 – Creative wprowadza na rynek kartę „Sound Blaster”. Nowo opracowana karta dźwiękowa oferuje 11-głosowy syntezator FM z możliwością „odczytywania” tekstu, cyfrowego rejestrowania i odtwarzania dźwięku, złączem MIDI i portem joysticka oraz całym szeregiem dodatkowego oprogramowania.

1991 – na rynku pojawia się „Sound Blaster PRO” i z miejsca staje się ogólnoświatowym standardem kart dźwiękowych do komputerów PC. Rośnie ilość posiadaczy kart dźwiękowych marki Creative.

1992 – następuje rewolucja w dziedzinie kart dźwiękowych do komputerów PC: model „Sound Blaster 16” jako pierwszy umożliwia rejestrowanie i odtwarzanie 16-bitowego, stereofonicznego dźwięku o jakości CD. W tym samym roku Creative prezentuje światu Wave Blastera – kartę dodatkową do modelu „Sound Blaster 16”. Oferuje ona syntezę dźwięku typu Wavetable, opartą na technice opracowanej przez EMU Systems.

1994 – pojawia się „Sound Blaster AWE32”. Karta ta oferuje te same możliwości cyfrowego rejestrowania i odtwarzania dźwięku, co model „Sound Blaster 16”, ale zastosowano w niej dodatkowo nowy syntezator typu Wavetable, oparty na zaawansowanym procesorze firmy EMU – „EMU8000”.

1996 – na rynku pojawiły się modele „Sound Blaster AWE64” i „Sound Blaster AWE64 Gold”. Firma Creative odniosła olbrzymi sukces dzięki zwiększeniu liczby głosów rejestrowanych i odtwarzanych w trybie MIDI oraz zdecydowanemu podniesieniu ogólnej jakości brzmienia. Po raz pierwszy zaspokojono specyficzne potrzeby muzyków, oferując kartę „SoundBlaster AWE64 Gold”, którą wyposażono w pozłacane wyjścia, złącze cyfrowe SPDIF i znakomity zestaw oprogramowania do komponowania muzyki.

1998 – magistrala PCI była już od jakiegoś czasu obecna w komputerach PC i nadszedł właśnie odpowiedni moment na zaprezentowanie możliwości kart dźwiękowych marki Creative wykorzystujących złącze PCI. Pojawia się „Sound Blaster Live!”. Karta ta, w której zastosowano procesor dźwiękowy EMU10K1, wyznacza zupełnie nowy poziom jakości dźwięku, efektów akustycznych i dźwięku przestrzennego. Moc obliczeniowa procesora Pentium 166 MHz wystarcza karcie „Live!” do obsługi nowego standardu dźwięku EAX, który natychmiast jest przyjmowany przez niemal wszystkich producentów oprogramowania. Po raz pierwszy użytkownicy mają do czynienia z prawdziwym wielokanałowym dźwiękiem w grach. Pojawia się narzędzie Live!Ware, które przygotowano, aby umożliwić modernizowanie kart z serii „Live!” w miarę opracowywania nowych funkcji wykorzystujących wydajność zastosowanego w nich procesora dźwiękowego.

1999 – seria kart Sound Blaster Live! poszerza się o nowe, innowacyjne rozwiązania: modele „Sound Blaster Live! Player” i „Sound Blaster Live! Platinum”. Zastosowano w nich nowatorski sprzęt i oprogramowanie. Wersja „Platinum” udostępnia panel „Live!Drive”, który umożliwia łatwe podłączanie urządzeń audio z przodu komputera PC, a ponadto oferuje nowe, niezwykle przydatne złącza, np. wejścia i wyjścia SPDIF oraz optyczne.

2000 – Creative wprowadza na rynek ostanie odmiany kart z serii „Live!”: modele „Sound Blaster Live! Player 5.1” i „Sound Blaster Live! Platinum 5.1” – jedyne karty, które uzyskały pełne certyfikaty firmy Dolby Laboratories. Ponadto po raz pierwszy umożliwiono zdalne sterowanie aplikacjami multimedialnymi, np. służącymi do odtwarzania muzyki lub filmów, z którego można wygodnie korzystać siedząc na kanapie. Udostępniono narzędzie „Eagle”, oddając do rąk programistów prosty interfejs graficzny, który umożliwia stosowanie w grach efektów EAX bez konieczności programowania.

2001 – na rynku pojawia się model „Sound Blaster Audigy”, a firma Creative Labs zapoczątkowuje nową erę rozwoju kart dźwiękowych do komputerów PC.

Kontakt:
Creative Labs
ul. Bzowa 21
02-708 Warszawa
hotline: 0 800 353 1229, tel: (022) 853 02 66, fax: (022) 843 22 83
pl.europe.creative.com, info@creative.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: historia kart dźwiękowych, CREATIVE labs sound blaster 16, historia kart soundblaster, rozwój kart dżwiękowych, sound blaster pro gold

Post navigation