Naloty policji w związku z kontrolą legalności oprogramowania

Boisz się nalotu policji w Twoim mieszkaniu? Nie ma się czego bać jeśli nie masz nic poważnego na sumieniu.

W związku z nasilającymi się informacjami o nalotach w prasie lokalnej, na wielu forach internetowych i innych mediach pragniemy przekazać stanowisko stron zainteresowanych tym problemem.
Pragniemy zdementować plotki, jakoby Policja lub/i przedstawiciele koncernu Microsoft organizowali naloty i kontrole legalności oprogramowania w domach użytkowników.
Doniesienia o kontrolach opierają się na plotkach o tym „jak to kolegi kolegi kolegi kolegę odwiedziła policja gdyż ściągał z Internetu filmy i MP3”. Nigdy nie spotkałem się z bezpośrednią informacją od osoby poszkodowanej takim wydarzeniem. Zamieszanie w związku z nalotami wykorzystują oszuści, którzy podszywają się pod osoby kontrolujące legalność oprogramowania i „rekwirują” sprzęt lub namawiają na kupno legalnego oprogramowania.
Stąd też definitywnie odradzamy wpuszczania kogokolwiek do mieszkania pod pretekstem kontroli bez uprzedniego sprawdzenia tożsamości i zweryfikowania osoby chcącej przekroczyć próg naszego mieszkania!

Plotki o wizytach w domach prywatnych dementują koncern Microsoft oraz Policja.

Oficjalne stanowisko Microsoftu

W związku z docierającymi do nas informacjami o pojawieniu się w blokach mieszkalnych w kilku województwach ogłoszeń o planowanej kontroli legalności oprogramowania na prywatnych komputerach, chcielibyśmy poinformować, że akcja ta nie jest inicjatywą polskiego oddziału Microsoft i nie jest prowadzona w porozumieniu z nami. Nie jest nam również znane powiązanie jej inicjatorów z instytucjami zajmującymi się promocją i ochroną legalności oprogramowania komputerowego ani polskimi organami ścigania.

Chcielibyśmy przestrzec użytkowników oprogramowania komputerowego przed wpuszczaniem do prywatnych mieszkań osób podszywających się lub powołujących na firmę Microsoft. Osoby, które rozwieszają ogłoszenia i przeprowadzają „kontrole” nie działają z polecenia firmy Microsoft i nie posiadają do tego żadnych pełnomocnictw. Prosimy jednocześnie, aby osoby, które spotkały się z tego typu akcją w swoim mieście, na swoim osiedlu lub w swoim bloku informowały o tym lokalne jednostki policji lub polski oddział Microsoft – e-mail: piratnie@microsoft.com.

Źródło: http://www.microsoft.com/poland/centrumprasowe/prasa/07_01/06.mspx

Oficjalne stanowisko Policji
Listopadowe informacje w lokalnej prasie o działaniach wymierzonych w piratów komputerowych wywołały prawdziwą panikę wśród prywatnych użytkowników komputerów. Policjanci odbierają liczne telefony z pytaniami w tej sprawie. Pojawiły się plotki o grupach, sprawdzających komputery w prywatnych mieszkaniach.

Informacje te stanowczo dementujemy i zapewniamy, że kontrole w tej formie nie są prowadzone na terenie powiatu krośnieńskiego. Sytuację mogą wykorzystywać oszuści, podający się za policjantów bądź przedstawicieli dystrybutorów oprogramowania i usiłujący w ten sposób wyłudzać gotówkę. Dlatego prosimy o zgłaszanie każdego przypadku próby wejścia do mieszkania pod pozorem takiej kontroli. Z podobnym apelem występowała już KWP w Rzeszowie.

Ponownie przypominamy, że policja zajmuje się zwalczaniem przestępczości komputerowej kiedy w grę wchodzi przede wszystkim podejrzenie pedofilii, oszustw lub czerpania korzyści z rozprowadzania nielegalnego oprogramowania.

Aby dokonać kontroli mieszkania, policjant musi okazać nakaz jego przeszukania. W nagłych wypadkach przeszukania można dokonać na podstawie legitymacji służbowej, ale praktyka ta stosowana jest niezwykle rzadko.
Źródło:http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/89,149,161/161/art7269.html

Przypadki kiedy możemy spodziewać się nalotu:

  • masowe udostępnianie oprogramowania chronionego prawem autorskim przez sieć P2P
  • masowe pobieranie oprogramowania chronionego prawem autorskim z sieci P2P (Spokojnie, za 1 czy 2 filmy Divx czy 5 plików MP3 nikt nas nie odwiedzi)
  • jeśli kupiliśmy oprogramowanie w sklepie, w którym istnieje podejrzenie, iż handluje nielegalnym oprogramowaniem. Wtedy zapuka do nas policja celem zdobycia dowodów przeciwko oskarżanemu właścicielowi sklepu. Niestety jeśli mamy nielegalne oprogramowanie, nam również się oberwie
  • istnieje podejrzenie czerpania korzyści z rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania (czyli ściągamy film z Internetu i rozpowszechniamy go dalej)
  • regularnie prowadzone są kontrole legalności oprogramowania w firmachNie ma innych przypadków, kiedy może do nas zapukać policja. Jeśli zatem nie spełniasz żadnego z powyższych warunków, możesz spać spokojnie ;) Za samo posiadanie nielegalnego systemu operacyjnego Windows szanse na odwiedziny Panów w niebieskich mundurach jest niskie.

Ponoć naloty miały już miejsce w wielu rejonach Polski: w Krośnie, w Częstochowie, Radomiu, Stalowej Woli, Chełmnie itd. Naloty miały jednak tylko miejsce w uzasadnionych przypadkach wymienionych powyżej!!!

Więcej informacji:
http://di.com.pl/news/15657,2.html
http://wiadomosci.onet.pl/1441519,18,item.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3868855.html
http://di.com.pl/news/15604,0.html

Użytkownicy trafili tutaj szukając: kontrola legalności oprogramowania, kontrola nielegalnego oprogramowania, kontrola oprogramowania w domu, kontrole legalności oprogramowania, sprawdzenie legalnosci oprogramowania, kontrola legalności oprogramowania w domu, sprawdzanie legalności oprogramowania, naloty policji, sprawdzanie legalności windows przez policje w domach, weryfikacja legalności oprogramowania