Jak wybrać właściwą i najbardziej odpowiednią dla siebie drukarkę 3D?

Drukarka 3D

Kiedyś była to nowinka technologiczna, dostępna jedynie najzamożniejszym. Jej koszt równał się sumie, jaką wydajemy na mały miejski samochód. Jednak te czasy powoli odchodzą już w niepamięć, ponieważ drukarki 3D stają się coraz bardziej produktem konsumenckim. W naszym kraju jest to bardzo powolny proces, jednak notuje się tu spory wzrost.

Jest to prawdziwy przełom w dziedzinie technologii i dlatego też coraz więcej osób i instytucji decyduje się na zakup takiej drukarki. Możliwości są tu niemal nieskończone. Ciekawostką w skali światowej jest stworzenie tą metodą karoserii do samochodu. Patrząc jednak bardziej przyziemnie, druk 3D świetnie sprawdza się w branżach projektowych (inżynierii) oraz w medycynie, gdzie drukuje się elementy wszczepiane pacjentom. Wiedza o tych urządzeniach jest jak na razie niewielka, jednak nie przeszkadza to różnym firma w ich zakupie. Jak więc poprawić tą sytuację i wybrać świadomie swoja pierwszą drukarkę 3D? Garść porad poniżej.

Surowiec

Istnieje wiele priorytetowych parametrów, które decydują o jakości druku 3D oraz atrakcyjności samego urządzenia. Jednym z nich jest materiał. Zwykłe drukarki wykorzystują tusz by nanieść treść na kartkę papieru. W przypadku drukarek 3D jest to jednak tworzywo sztuczne. Bez niego urządzenie staje się bezużyteczne, a więc przyjrzyjmy się mu bliżej. To co nas w tym wypadku interesuje to cena danego materiału oraz jego właściwości. Odpowiedni dobór uchroni nas przed zbyt wysokimi kosztami eksploatacji.

Decyzja na tym poziomie powinna zależeć także od docelowego przeznaczenia drukarki. Niektóre rodzaje tych urządzeń mogą wykorzystywać różne rodzaje materiałów inne tylko jeden z góry określony. Do najpopularniejszych surowców zalicza się tu:
– ABS (znany materiał ze współczesnych klocków LEGO),
– PLA,
– poliamidy.
Ważne jest tu także precyzyjne określenie procesu produkcyjnego, gdyż może się zdarzyć, iż to materiał stosunkowo drogi da nam najlepsze efekty i ograniczy tzw. post obróbkę (a tym samym koszt druku).

Dokładnie i szybko

By wydrukować coś na drukarce 3D potrzeba czasu, który jest tym większy im rozmiar i stopień skomplikowania drukowanego przedmiotu mają wyższe parametry. To właśnie ilość czasu powinna być więc jednym z ważniejszych wyznaczników podczas zakupu tego urządzenia. Planowanie wytwarzania większej ilości elementów i niezwrócenie uwagi na wydajność drukarki 3D to duży błąd.

Drukarka nakłada tworzywo warstwami. Im cieńsze są włókna tym wyższa jakość druku, ale też więcej czasu zajmie cały proces. Dobrym pomysłem jest więc tutaj prośba o pokazanie czegoś wydrukowanego na tym urządzeniu. Najlepiej jednak byłoby gdybyśmy mogli obejrzeć wydruk testowy (powinien by mały, jednak w dużą ilością szczegółów). Tylko w ten sposób uda nam się trafnie ocenić jakość pracy takiej drukarki, a tym samym jej przydatność.

Sterowanie

To prawda, że drukarka 3D niemal całą pracę wykonuje za nas, jednak dalej jest to maszyna, która wymaga zaprogramowania. Obsługa to kryterium niezmiernie ważne przy wyborze. Zbytnie skomplikowanie, trudne sterowanie i mała intuicyjność oprogramowania może znacząco wpłynąć na efektywność całego procesu druku. Na rynku istnieją dwa typy oprogramowania – dedykowane oraz tzw. open source. Jeśli nie posiadamy zbyt dużych umiejętności technicznych, to skomplikowane ustawienia tańszych drukarek lepiej zamieńmy na droższe i prostsze w obsłudze drukarki z unikalnym softem.

Warstwa merytoryczna materiału została przygotowana przez Assel.pl